Ludzie, tym bardziej starsi, często nie potrafią wskazać elementarnych różnic między telefonem komórkowym, a smartfonem. Okazuje się jednak, że różnice pomiędzy tymi dwoma urządzeniami są stosunkowo dużo i nazwy nie powinny być stosowane zamiennie, jak synonimy.
Różnice między smartfonem, a telefonem komórkowym
Jaka jest różnica między smartfonem a telefonem komórkowym? Na to pytanie nie możemy odpowiedzieć jednym słowem, czy nawet jednym zdaniem. Różnic jest bowiem bardzo dużo, jednakże zdecydowanie podstawowa różnica jest taka, że głównym przeznaczeniem telefonu komórkowego jest wykonywanie połączeń za pośrednictwem sieci, w której utrzymujemy nasz telefon. Przeznaczenie smartfona jest jednak z goła inne – oczywiście, podobnie jak w telefonie komórkowym możemy wykonywać za jego pośrednictwem połączenie z wykorzystaniem telefonii komórkowej, jednak przeznaczenie smartfona nie zamyka się tylko i wyłącznie w tej funkcjonalności. Smartfony bowiem służyć mogą do instalowania aplikacji, robienia zdjęć, nagrywania filmów, przeglądania stron internetowych, korzystane z mediów społecznościowych i wiele, wiele innych. Tak naprawdę, smartfon jest rozbudowaną wersją telefonu komórkowego – posiada on bowiem większość, jeśli nie wszystkie elementy, które posiada zwykły telefon komórkowy, jak i dodaje do niego coś od siebie.
Telefon komórkowy i smartfon to więc dwa zupełnie różne urządzenia, mimo że na pierwszy rzut oka mogą wydawać się do siebie bardzo podobne. Różnią się nie tylko wyglądem zewnętrznym oraz tym, co są nam w stanie zaoferować – różnią się bowiem również ceną, i tutaj te różnice mogą być naprawdę ogromne. Najdroższe smartfony kosztować mogą nawet kilka czy kilkanaście tysięcy złotych, podczas gdy zwykłe telefony komórkowe w zdecydowanej większości przypadków nie przekraczają ceny stu polskich złotych. Nie zważając jednak na cenę, smartfony po prostu wygryzły z rynku zwykłe telefony komórkowe – mimo ogromnej dysproporcji cenowej, większość klientów zdecydowało przejść ze zwykłych telefonów na tak zwane smartfony.