Matryca w telewizorze – czy warto ją wymieniać?

Matryca to podstawa wyposażenia każdego telewizora. Obecnie możemy wybierać spośród różnorakich modeli typu LCD, LED a także z różnym podświetleniem i bogatymi opcjami dodatkowymi. Matryca to inaczej ekran ciekłokrystaliczny, na którym wyświetlany jest obraz. Matryca jednak, tak jak każdy inny element urządzenia, może ulec uszkodzeniu. Co wówczas robić oraz czy wymiana jest opłacalna?

Ile to kosztuje

Planując wymianę matrycy, musimy liczyć się z określonymi kosztami. Nie zrobimy tego samodzielnie ponieważ wymaga to ogromnej wiedzy, precyzji i umiejętności złożenia części. Musimy zatem skorzystać z usług profesjonalnego serwisu. Wymiana matrycy w telewizorze Samsung cena obejmuje nie tylko koszt usługi i montażu ale również koszty niezbędnych części i samej matrycy. O ile sama usługa nie wydaje się być droga, to jednak koszt nowej matrycy może przyprawić o ból głowy. Usługa wymiany matrycy w serwisie to najczęściej koszt od 100 zł w górę. Sama matryca kosztuje co najmniej 1000 zł ale w przypadku telewizorów o większej przekątnej (np. 40 cali) koszt może wynieść nawet 1900 zł. Ponadto, matrycę lub części do niektórych modeli coraz trudniej dostać. Pozostaje zatem pytanie, czy matrycę w ogóle warto wymieniać.

Czy warto

Koszt wymiany matrycy może być drogi i zwyczajnie nieopłacalny. Podstawowe pytanie brzmi: czy nasz telewizor posiada jeszcze okres gwarancyjny. W przypadku gwarancji możemy bowiem skorzystać z naprawy w autoryzowanym serwisie firmy Samsung. Pracownicy tych serwisów dysponują fachową wiedzą i oryginalnymi częściami. Naprawę wykonają w krótkim czasie, dzięki temu nasz sprzęt będzie działał sprawnie i wyglądał jak nowy. Chęć naprawy zgłaszamy do producenta a następnie przewozimy nasz telewizor do jednego z autoryzowanych salonów Samsunga.
Jeżeli jednak okres gwarancji już minął, trzeba poważnie zastanowić się czy wymiana matrycy ma sens czy też lepiej kupić nowy model telewizora – tym bardziej, że na rynku mamy coraz więcej nowoczesnych modeli o większej przekątnej, z licznymi opcjami dodatkowymi i bogatym wyposażeniem. Ponadto, sklepy organizują liczne promocje dzięki czemu nowszy telewizor możemy kupić okazjonalnie.

 

You may also like...

Comments are closed.